گیاهپزشکی(حشره شناسی و بیماری شناسی کشاورزی)

سایت تخصصی رشته گیاهپزشکی

http://evicovens.persiangig.com/65.jpg

برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب
نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: شنبه 27 آبان 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

عامل بیماری سفیدک پودری مو، در درون جوانه  ها  نفوذ کرده و زمستان گذرانی می کند. در زمان فعال شدن جوانه ها و هنگامی که دمای محیط به 27-18 درجه سانتی گراد برسد، رشد و توسعه بیماری زیاد می شود.
کاهش میزان نور در روزهای ابری بهار و تراکم زیاد برگ و خوشه ها، موجب کاهش تهویه مناسب و در نتیجه تشدید بیماری می شود. در این شرایط این بیماری به سرعت توسعه یافته و محصول را به شدت کاهش می دهد.
روش کنترل:
با توجه به اینکه عامل بیماری در زمستان بر روی جوانه ها است و همزمان با باز شدن جوانه ها فعال می شود، اولین سمپاشی در زمان 7-6 برگی شدن جوانه ها انجام می شود.مرحله دوم سمپاشی بعد از ریختن گلبرگ ها و بسته شدن دانه ها و مرحله سوم حدود 15 تا 20 روز بعد از مرحله دوم انجام می شود.
نوع دیگر سفیدک که به نام سفیدک دروغین معروف است، به صورت لکه های زرد کم رنگ با ظاهری روغنی روی  برگ دیده می شود که غالباً در سال هایی که بارندگی زیاد است شاهد آن هستیم .

به طورکلی روش های پیشگیری و کنترل را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:
در ماه های مهر و آبان :
الف- هرس پائیزه ساقه های مو
ب- جمع آوری و سوزاندن قسمت های هرس شده


در ماه های آذر، دی و بهمن:
الف – شخم و زیر خاک کردن بقایای  شاخه و برگ سال گذشته
ب- یخ آب زمستانه
ج- رعایت مسائل مربوط به بهداشت باغ


در ماه های اسفند، فروردین، اردیبهشت و خرداد ( به ترتیب زمانی):
الف- اجرای عملیات پیش آگاهی در باغات توسط سازمان حفظ نباتات
ب- پیگیری شرایط جوی شامل حرارت و رطوبت
ج – صدور اطلاعیه مبارزه شیمیایی و اجرای آن
د- بررسی نتایج مبارزه شیمیایی انجام شده
ر- پیگیری شرایط جوی برای صدور اطلاعیه های نوبت های بعدی مبارزه شیمیایی
ز- بررسی نتایج اجرا در نوبت های بعد
س- هرس سبز* زمان انجام هر مرحله، متناسب با شرایط آب و هوایی هر منطقه متفاوت می باشد.
* انجام مبارزه شیمیایی حتماً باید براساس دستورالعمل های سازمان حفظ نباتات و با سموم توصیه شده و تحت نظارت کارشناسان مربوطه باشد

نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: یک شنبه 21 آبان 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀


 

 

 

 

 

Bacillus thuringiensis(Bt) یک باکتری گرم مثبت است که در خاک در طی سیکل رشد خود در فاز استراحتی اسپورهایی تشکیل می‌دهد. این اسپورها حاوی پروتئین‌های کریستالی هستند که سیگما‌اندوتوکسین نیز نامیده شده‌اند. پروتئین‌های کریستالی دارای خواص حشره‌‌ کشی و نماتدکشی هستند.

 

 

ژنهای کدکننده پروتئین‌های کریستالی در طی اسپوردهی فعال می‌شوند چون این ژنها با یک RNA پلی‌مراز اختصاصی کنترل می‌شوند که آن نیز به طور خاص در هنگام اسپوردهی تشکیل می‌شود.

 

اخیرا پروتئین‌های کریستالی در گیاهان ترانس‌ژنیک بیان می‌شوند که به گیاه مورد نظر در برابر آفت به صورت ارثی مقاومت می‌بخشند.محصولات ترانس‌ژنیک Bt موفقیت بسیار چشمگیری داشته‌اند و منجر به افزایش محصولات و کاهش استفاده از آفت‌کشهای شیمیایی شده‌اند. هرچند کاربرد آنها به دلیل تکامل جمعیتهایی از حشرات که به این توکسین‌ها مقاوم هستند مورد بعضی انتقاد‍‌ها هم قرار گرفته است.

توکسین‌های Bt که خواص نماتدکشی دارند لازم است ابتدا در روده نماتد فعال شوند و فاکتورهای مهمی (یک محیط قلیایی و وجود پروتئازهای خاص) مورد نیاز است تا پیش توکسین را برش داده و آن را به فرم فعال خود تبدیل سازد.هر توکسین پس از ورود به روده به گیرنده خودش باند می‌شود. لزوم یک محیط قلیایی، پروتئازهای خاص و گیرنده‌های خاص به عنوان دلایل بی‌ضرر بودن Bt برای پستانداران توضیح داده شده است. همین دلایل باعث می‌شود که هر توکسین، دامنه میزبانی خاص خودش را داشته باشد.

 

نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: پنج شنبه 30 شهريور 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

صفحه قبل 1 صفحه بعد

CopyRight| 2009 , plant-protection-science.LoxBlog.Com , All Rights Reserved
Powered By LoxBlog.Com | Template By:
NazTarin.Com