گیاهپزشکی(حشره شناسی و بیماری شناسی کشاورزی)

سایت تخصصی رشته گیاهپزشکی

برای مشاهده متن کامل به ادامه مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب
نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: سه شنبه 19 دی 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

اطلاعات اولیه

ویروسها در محیط خارج سلولی ، بدون فعالیت بوده و تنها قادرند در سلولهای زنده تکثیر یافته و در سطح ژنتیکی به عنوان یک انگل عمل نمایند. اسید نوکلئیک ویروس حاوی یک سری اطلاعات ضروری است که موجب سنتز ماکرومولکولهای اختصاصی و لازم برای تولید نسلهای بعدی ویروس ، در داخل سلولهای آلوده میزبان می‌گردد. طی دوره همانندسازی ویروس ، نمونه‌های متعددی از اسید نوکلئیک و پوسته‌های پروتئینی آن ساخته می‌شوند. پوسته‌های پروتئینی در کنار یکدیگر قرار گرفته و کپسید (Capsid) را تشکیل می‌دهند.

کپسید با احاطه کردن اسید نوکلئیک ویروسی موجب حفاظت آن در برابر محیط خارج سلولی می‌شود. کپسید اتصال و نفوذ ویروس به سلولهای جدید را نیز تسهیل می‌کند. عفونت ویروس ممکن است تاثیر ناچیزی بر روی سلول میزبان داشته باشد و یا این که موجب آسیب عمده سلول و یا مرگ آن شود. دنیای ویروسها سرشار از تنوع است. آنها از نظر ساختمانی ، سازمان ژنتیکی و نحوه بیان آن روشهای همانند سازی و نحوه انتقال بسیار با یکدیگر متفاوت هستند. طیف میزبانهای یک ویروس ممکن است بسیار محدود و یا خیلی گسترده باشد.
 

برای مشاهده متن کامل به ادامه مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب
نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: دو شنبه 15 آبان 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

ويروس موزاييک خيار (CMV) براي اولين‌بار در دنیا در سال 1916 به عنوان بيماري کدوئيان توصيف گرديد (دولیتل، 1916؛ مای، 2008). ويروس موزاييک خيار يکي از شايع ترين ويروس‌هاي گياهي و یکی از فاکتورهای مهم کاهش محصول در کدوئیان است. دامنه ميزباني مجموع جدايه‌هاي CMV تا کنون بيش از 1300 گونه از 500 جنس از 100 خانواده گياهان دولپه اي و تک لپه اي مي‌باشد (دوئین، 1979؛ مای، 2008).

 

ويروس موزایيک خيار به راحتي از طريق مايه‌زني مکانيکي قابل انتقال مي‌باشد (ان جی و همکاران، 1999). اين ويروس توسط بذر در 20 گونه گياهي منتقل مي‌شود و بر اساس مطالعات انجام شده، درصد انتقال از طريق بذر، حتي در بين ارقام مختلف يک گونه متغير مي‌باشد (پالوکایتیس و همکاران، 1992؛ لیو و همکاران، 2002). اين ويروس توسط بيش از 10 گونه گياه انگل سس قابل انتقال است (اشمیلزر، 1957؛ فرانکی، 1979؛ اگریوس، 1988). در طبيعت اين ويروس توسط شته‌ها به طريق ناپايا منتقل مي‌شود و کليه‌ي سنين پورگي شته‌ها با تغذيه‌ي 5 تا 10 ثانيه داراي استعداد آلوده‌کنندگي مي‌شوند. CMV مي‌تواند توسط 86 گونه از شته‌ها منتقل شود (ادواردسون، 1986؛ گیلدو، 2008). شايع‌ترين گونه‌هاي شته ناقل در دنيا، شته سبز هلو (Myzus persicae) و شته جاليز (Aphis gossypii) گزارش گرديده است (فرانکی و همکاران، 1979؛ چن و همکاران، 1990؛ پالوکایتیس و همکاران، 1992). در ايران نيز شته سبز هلو و شته جاليز از ناقلين عمده اين ويروس در طبيعت هستند (همتي و همکاران، 1349).

 

علائم ویروس موزاییک خیار به صورت لکه‌هاي سبز تيره و روشن به شکل موزایيک، کلروز عمومي، کوتولگي، نخي شدن برگ‌ها و کلروز يا نکروز موضعي (که بسته به نوع استرين ويروس متفاوت است) مي‌باشد (پالوکایتیس و همکاران، 1992). برخي از جدایه‌ها‌ي CMV مي‌توانند کلروز زرد روشن روي برخي از گونه‌هاي تنباکو ايجاد نمايند (ژانگ و همکاران، 1994؛ مای و همکاران، 2008).

منبعhttp://agriiut1.blogfa.com

نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: یک شنبه 7 آبان 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

بیماریهای ویروسی پنبه

 

 

بیماریهای ویروسی پنبه

 

 

بیماریهای مهم ویروسی و شبه ویروسی پنبه عبارتند از : پیچیدگی برگ پنبه (Leaf curl) چروکیدگی برگ(Leaf crumple) بیماری آبی( Blue disease) رگبرگ روشنی (Vein clearing) موزائیک( Mosaic) فیلودی (Phyllody)

 برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب
نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: یک شنبه 7 آبان 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

برای دانلو تصاویر و اطلاعات در مورد ویروس ها به لینک زیر مراجعه نمایید:

http://www.virology.net/Big_Virology/BVFamilyIndex.html

نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: جمعه 7 مهر 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

صفحه قبل 1 صفحه بعد

CopyRight| 2009 , plant-protection-science.LoxBlog.Com , All Rights Reserved
Powered By LoxBlog.Com | Template By:
NazTarin.Com