گیاهپزشکی(حشره شناسی و بیماری شناسی کشاورزی)

سایت تخصصی رشته گیاهپزشکی

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، نابسمانی جوی در یک سالی که گذشت باعث شد تعداد زنبورهای عسل و پروانه‌ها در جهان به میزان قابل ملاحظه کاهش یابد و سازمان حفظ محیط زیست انگلیس از این مسئله بسیار ناراحت است.

در دهمین گزارش سالانه که از سوی این مرکز منتشر شد کارشناسان اعلام کردند زمستان گرم و بدی آب‌وهوای در تابستان گذشته شرایطی را به وجود آورد که زندگی این موجودات کوچک را به شدت در معرض خطر قرار داد.

در حالی که حشرات از این شرایط جوی بسیار آسیب دیدند،‌ وضعیت جوی مذکور رشد هرچه بیشتر گیاهان را باعث شد و این مسئله نشان داد کشاورزان در سال گذشته بسیار خوشحال بودند.

 زمستان گرم و تابستان بد مهم‌ترین دلایلی بود که کاهش چشمگیر تعداد زنبورهای عسل و پروانه‌ها را باعث شد و این طور که در گزارش مذکور اعلام شد، انگلستان از سال 2006 تاکنون با همین شرایط جوی مواجه است.

طی یک دهه گذشته 2016 بدترین شرایط جوی را داشت و همین مسئله باعث شد بسیاری از گونه‌های حشرات در معرض خطر جدی قرار بگیرند.

«لایتس کاری» از مدیران مرکز سازمان حفظ محیط زیست انگلستان گفت در یک سال گذشته تعداد زنبورهای عسل 85 درصد نسبت به سال قبل از آن کاهش یافت که این یک خطر کاملا جدی بود.

نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: پنج شنبه 16 دی 1395برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀


درخت شب خسب:

درخت "شب خسب" و یا "ابریشم" نام نوعی درخت است که بیشتر در ایران به عنوان درخت زینتی استفاده می شود. این درخت در سطح آسیا پراکنده است و در واقع این به خاطر شرایط آب وهوایی است که گیاه را وادار می سازد تا برخی مناطق را برای رشد بهتر انتخاب کند.این گیاه دارای ظاهری بسیار زیباست وخواص درمانی آن هنوز در حال بررسی است. پراکندگی بیش از اندازه این گیاه را می توان در پاره ای از جنگلهای خزری در شمال ایران مشاهده کرد.

درخت شب خسب توسط یک نجیب زاده ایتالیایی در قرن 18 میلادی به مردم اروپا معرفی شد . مردم ایران این درخت را با نام درخت ابریشم می شناسند. در برخی مناطق آسیای شرقی به این درخت  میموسا گفته می شود. این درخت هنگام شب و هنگامی که هوا بارانی و مرطوب است حالت افتادگی دارد.
رنگ پوست تنه درخت سبز نقره فام است و برگهای آن باریک وبلند کشیده و اندازه آن 25-20 سانتی متر است و برگچه های آن دو سانتی متر است. رنگ گلهای آن به رنگ سفید و صورتی است. گلها به صورت خوشه ای است
میوه های این درخت مثل باقالا هستند با این تفاوت که به رنگ قهوه ای هستند و غلاف آنها از غلاف باقالا سخت تر است . 
خواص شب خسب:
این گیاه در برابر آلودگی های صوتی و صنعتی مقاوم است. با وجود اینکه این گیاه زینتی و سایه گستر است اما باجذب بسیاری از حشرات به سمت خود مثل زنبور عسل باعث کاهش مصرف بسیاری از حشره کش ها می شود. این گیاه دارای خواص درمانی فراوانی است که از آن جمله می توان گفت که پوست تنه آن برای درمان زخم و کوفتگی مناسب است. و دانه های میوه آن برای خوراک دام استفاده می شود.

گیاه چریش:

در جوامع روستایی هندوستان، مخلوط کردن برگ های خشک شده این گیاه با دانه های انبار شده و یا قرار دادن آنها در بین لایه های لباس های پشمی برای جلوگیری از بید خوردگی، یک کار بسیار سابقه دار و قدیمی است که هنوز هم انجام می گیرد.

اولین گزارشات علمی در خصوص خواص این درخت، به دهه 1930 باز می گردد و از آن زمان به بعد، با تاثیر دادن فرآورده های مختلف چریش علیه آفات گوناگون، اطلاعات فراوانی به دست آمده است و این بررسی ها هنوز هم ادامه دارد. اغلب اطلاعات به دست آمده، به تاثیرات حشره کشی، ضد تغذیه ای، ممانعت از رشد یا تخم ریزی و اثرات ضد باروری و ضد هورمونی این فرآورده ها، علیه طیف وسیعی از حشرات اشاره دارند.
در سال 1968 اولین ترکیب موثره خالص از این گیاه توسطMorgan & Butterworth   استحصال شد و این ماده را آزادیراکتین- معروف ترین و موثرترین حشره کش گیاهی شناخته شده - نامگذاری کردند.

اسطوخودوس :

 اسطوخودوس به اندازه ی گلوله های نفتالین و دیگر حشره کش های سمی برای از بین بردن بیدها موثر است.
روش استفاده: ۴ قطره روغن گیاه اسطوخودوس را روی یک مکعب چوبی یا سنگ اسفنجی بریزید و آن را در گوشه ای از گنجه یا کمد لباس ها قرار دهید. مرتباً این کار را تکرار کنید؛ به خصوص در ماه شهریور که زمان از تخم درآمدن بیدها است. همچنین می توانید گل های اسطوخودوس را خشک کرده داخل کیسه های کوچکی بریزید و بدوزید. کیسه های کوچک اسطوخودوس را در کمد لباس های تان قرار دهید به این ترتیب لباس های شما بوی مطبوعی خواهند گرفت و از آسیب بیدها در امان خواهد ماند.

اخیرا شرکت های مختلفی در زمینه تجاری سازی حشره کش های گیاهی فعالیت می کنند و حشره کش های گیاهی خود را برای مصارف کشاورزی عرضه می کنند که در ایران نیز از این دست شرکت ها در زمینه تولیدات حشره کش های گیاهی برای مصارف کشاورزی بسیار است اما در زمینه حشره کش های خانگی شرکت افشانه گیاه خزر اولین و تنها شرکت فعال در زمینه تولید حشره کش های گیاهی خانگی می باشد که هم اکنون این شرکت با چهار محصول مختلف در بازار ایران شناخته می شود که محصولات این شرکت با برند سبزآسا (sabzasa) به ترتیب عبارتند از:

1-حشره کش گیاهی ساتوکس (Satox):

علیه ساس تختخواب 


این ترکیب در واقع یک ساس کش کاملا گیاهی می باشد که مشکل ساس را برای همیشه برطرف می نماید و در عین حال هیچ گونه ضرری برای انسان به خصوص کودکان ندارد.

 

 

2- حشره کش گیاهی ویتال (Vital)

حشره کش کاملا گیاهی برای آفات و بیماری های گیاهان اپارتمانی است که علاوه بر حشرات آفت می تواند بیماری های قارچی و باکتریایی این گیاهان را برطرف نماید

 

 

3- حشره کش کاملا گیاهی پیتار (Pitar)

این حشره کش کاملا گیاهی بوده و برای کنترل حشرات خانگی مانند سوسک، مورچه، انواع سوسری و ... می باشد و جایگزین گیاهی مناسبی برای نمونه های شیمیایی می باشد.

 

4- حشره کش ریمو (Rimo)

برای از بین بردن حشرات، باکتری ها و قارچ های محیط زندگی و نگهداری حیوانات خانگی می باشد که با استفاده از این محصول محیطی بسیار ایمن و پاک را برای نگهداری حیوانات خانگی ایجاد می نماییم

منبع:www.afshanegiah.ir

برای کسب اطلاعات بیشتر از نحوه دریافت محصولات فوق و آشنایی بیشتر با آن ها می توانید به سایت www.afshanegiah.ir

مراجعه نمایید.

 

نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: پنج شنبه 16 دی 1395برچسب:حشره کش های گیاهی, حشره کش گیاهی, حشره کش کاملا گیاهی, حشره کش گیاهی ساتوکس, ساتوکس, ریمو, ویتال, پیتار, سبزآسا, سبزاسا,sabzasaT, Satox, vital, rimo, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

ورود سم حشرات به بدن می‌تواند آسیب‌زا یا حتی کشنده باشد. اما محققان اخیرا دریافته‌اند که در زهر زنبور ماده‌ای وجود دارد که می‌تواند با قرارگرفتن در یک کپسول نانو به جنگ ویروس HIV برود. امید می‌رود که با ساخت ژلی از این نانوذرات بتوان از ورود HIV به بدن جلوگیری کرد. جزئی از زهر زنبور با بسته‌بندی در حباب‌های بسیار کوچک می‌تواند HIV را ضربه فنی کند! دانمشندان با آزمایش سیستم ارسال در بشقاب‌های آزمایشگاهی گزارش می‌دهند که این نانوذرات به ویروس می‌چسبند و بدون تخریب سلول‌ها، آن را نابود می‌کنند – فناوری که شاید روزی با آزمون‌های بیشتر از ابتلا به HIV در بعضی افراد جلوگیری کند.

آنتونی گومز (Antony Gomes)، فیزیولوژیست دانشگاه کلکته در هند که کاربرد پزشکی زهرها را مطالعه می‌کند، می‌گوید: «قطعا این روشی بدیع است. گزارش اندکی درباره درمان مبتنی بر زهر علیه ویروس‌ها موجود است. این نوع از پژوهش پتانسیل پیشرفت و توسعه محصولات را دارد.»

پژوهشگر پزشکی، جاشوآ هود (Joshua Hood) از دانشگاه واشنگتن در سینت لوئیس و همکارانش، [تاثیر] نانوذرات حامل سم را در آزمایشگاه بر HIV آزمودند. ذرات ترجیحا به HIV قفل شدند و محموله خود را تحویل دادند: جزء زهری – سمی با نام ملیتین (melittin) – حفره‌های روی پوشش پروتئینی محافظ HIV را پر کرد و به شکل چشمگیر میزان ویروس‌ها را کاهش داد. این پژوهش در نسخه کنونی آنتی‌وایرال تراپی به چاپ رسیده است. آن‌ها همچنین جزء زهری را در سلول‌های سالم انسانی آزمایش کردند. اگرچه می‌دانیم ملیتین غشای سلولی را تجزیه می‌کند، این سلول‌های انسانی به خاطر درمان چندان متاثر نشدند زیرا نانوذرات حاوی ملیتین با ساختار‌های محافظی همراه بودند که در خارج آن‌ها نصب شده بود. این محافظ‌ها مثل ضربه‌گیر عمل می‌کردند تا نگذارند نانوذرات – و به‌ویژه زهر داخل‌شان – با غشای سلولی تماس یابد. این کار به نانوذرات اجازه می‌دهد تا با استفاده از یک سازه قفل-کلید خاص در پوسته پروتئین ویروس چفت شوند و با ویروس‌های بسیار کوچک‌تری پیوند یابند.

نویسندگان این مقاله سلول‌های انسانی را از اندام جنسی بانوان انتخاب کردند که معمولا مکان ورود ویروس HIV هستند. هود می‌گوید این یافته‌ها راه را برای آزمایش بیشتر با هدف بلندمدت ساخت ژلی حاوی این نانوذرات فراهم می‌کند. برونو سارمنتو (Bruno Sarmento) محقق زیست‌فناوری از دانشگاه پورتوی پرتغال می‌گوید اگر بخواهیم از این دارو استفاده عملی کنیم، هنوز هم باید کارهای بسیاری انجام دهیم: «باید توجه بسیاری به تولید نانوذرات به روشی قدرتمند و همگن کرد تا یکنواختی دارو حفظ شود.» همچنین وی می‌گوید چنین ژلی نیاز به ویژگی‌های چسبنده دارد تا مطمئن شویم که نانوذرات در محل درست باقی می‌مانند و از ورود ویروس به جریان خون جلوگیری می‌کنند.

منبع: http://www.sciencenews.org

نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: پنج شنبه 16 دی 1395برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

برای دانلود بخش هایی از کتاب به ادامه مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب
نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: یک شنبه 27 تير 1395برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: پنج شنبه 10 تير 1395برچسب:راهنمایی شناسایی و کلید تشخیص کنه های شکارگر خانواده فیتوزئیده ایران, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

محققان آمریکایی مدل سه‌بعدی از بدن مورچه تهیه کردند که امکان بررسی ویژگی‌های بیومکانیکی مفاصل گردن این حشره را فراهم کرد.مورچه باوجود جثه بسیار ظریف و کوچک، قادر به حمل باری چند برابر وزن خود است؛ زمانیکه مورچه باری را حمل می‌کند، مفاصل گردن تمامی وزن را تحمل می‌کند.

محققان دانشگاه ایالتی اوهایو برای بررسی دقیق قدرت مورچه از ترکیب تست‌های آزمایشگاهی به همراه مدلسازی رایانه‌ای استفاده کردند؛ داده‌های بدست آمده در مرکز ابررایانه اوهایو متشکل از 8300 هسته پردازنده پردازش شد.

برای مشاهده متن کامل به ادامه مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب
نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: دو شنبه 3 شهريور 1393برچسب:مورچه، اعجاب زندگی مورچه, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 نگهداری از حیوانات خاصی مانند سگ و گربه در خانه به هیچ عنوان مورد تایید پزشکان نیست زیرا به همراه این موجودات، بیماری های فراوانی هم وارد خانه ما خواهد شد اما در مقابل نگه داری از ماهی در خانه آسیبی به محیط وارد نمی کند. عده ای هم هستند که علاقه به نگهداری از حیوانات دارند ولی گونه های عجیب را انتخاب می کنند.

زنبور ژاپنی بزرگترین و خطرناک ترین حشره ای است که در دنیا کشف شده است. این حشره نزدیک 5 سانتی متر طول دارد و نیش آن نیز حداقل 1.5 سانتی متر است. سخت می توان باور کرد این حشره که هر تابستان حداقل 40 ژاپنی را می کشد تبدیل به یک حیوان خانگی آرام شده باشد.

وقتی خطرناک‌ترین حشره دنیا اهلی می شود +تصاویر

برای مشاهده متن کامل به ادامه مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب
نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: شنبه 25 مرداد 1393برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

شب‌های تابستان، فرصت مناسبی برای رصد پدیده‌های آسمان شب است. پرنورترین بخش‌های کهکشان راه‌شیری در بیشتر ساعت‌های شب در آسمان حضور دارد و پرواز حشرات شب‌تاب، مناظر جالبی را ایجاد می‌کند.

 

 

 

ادامه مطلب
نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: سه شنبه 26 فروردين 1393برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

برای ورود به سایت کنگره کلیک کنید

نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: شنبه 17 اسفند 1392برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀


برای ورود به سایت کنگره کلیک کنید

 

نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: شنبه 17 اسفند 1392برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀


آدرس وب سایت کنگره
http://www.ippc2015.de

 

 

نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: دو شنبه 12 اسفند 1392برچسب:هجدهمین کنگره بین المللی گیاهپزشکی, کنگره گیاهپزشکی, کنگره بین المللی گیاهپزشکی, , ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

حشرات چسبناک برای غلبه بر تنش بین اتصال و حرکت از یک سیستم لایه دوگانه استفاده می‎کنند که بسته به موقعیت، بین چسبنده‌ بودن و متصل‌بودن به سطح در نوسان است.

برای مشاهده متن کامل به ادامه مطلب مراجعه کنید

 


ادامه مطلب
نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: یک شنبه 11 اسفند 1392برچسب:حشرات,چسبنده بودن حشرات,پاهای حشرات, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀ 
بیست و یکمین کنگره گیاهپزشکی ایران با همت و همکاری مسئولین دانشگاه ارومیه و گروه گیاهپزشکی و دفتر کنگره گیاهپزشکی در1-4 شهریور ماه 1393 در دانشکده کشاورزی دانشگاه ارومیه برگزار می گردد.
اين كنگره مكان مناسبي جهت گردهمايي محققين شاخه های مختلف گياهپزشكي و كارشناسان و دانشجويان مقاطع مختلف گياهپزشكي دركنار استادان دانشگاهها و مراكز آموزش عالي و محققان مؤسسات تحقيقاتي مختلف از سراسر كشور و بعضاً خارج از ايران است تا ضمن ديدار و گفتگو با يكديگر نتايج تحقيقات خود را مبادله و با ارايه مقالات علمي به بحث و تبادل نظر بپردازند.
از برگزاري اولين كنگره گياهپزشكي ايران درسال 1347 چهل و پنج سال ميگذرد ازاين حيث كنگره گياهپزشكي در زمره قديمي ترين كنگره هاي علمي كشورمحسوب مي شود که این بار فرصت مقتنمی دست داده تا کشاورزی کشور و استان آذربایجانغربی از بركات این همایش علمي كه درعرصه علم و تحقيقات كم نظيراست منتفع گردد.
لذا از نهادها، سازمانها، شرکتها، کارخانجات مرتبط با تولیدات کشاورزی، کلینیکهای گیاهپزشکی، کشاورزان و باغداران جهت همکاری و کمک به میزبانی مطلوب ودر شان استان دعوت به همکاری می گردد.
 
دبیر اجرایی بیست ویکمین کنگره گیاهپزشکی ایران
دکتر آرمیده

 


 
نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: پنج شنبه 10 بهمن 1392برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀


محورهاي همايش
- مديريت آبياري و مصرف آب
- آفات، بيماري و علف هاي هرز
- به زراعي، به نژادي و زيست فن آوري
- نظام مديريت بهره برداري و اقتصاد و بازرگاني
- مديريت خاك و تغذيه
- چاي و سلامتي
- چاي ارگانيك
- شيمي، فن آوري و صنايع جانبي
- طراحي، ساخت و مديريت ماشين هاي صنعتي

 
برگزار كنندگان: دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان
مرکز تحقیقات چای کشور
مهلت ارسال چكيده مقالات:
مهلت ارسال متن كامل مقالات: 20 بهمن 1392
تاريخ برگزاري همايش: 14 اسفند 1392
 
سايت همايش: liau-tri-chay.ir
تلفن تماس دبيرخانه: 2230557-0141
آدرس دبيرخانه: لاهيجان- خيابان كاشف شرقي- انتهاي خيابان شقايق- مجتمع دانشگاه آزاد اسلامي واحد لاهيجان- معاونت پژوهش و فن آوري
محل برگزاري: لاهیجان

 
نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: پنج شنبه 10 بهمن 1392برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

محمد غزل" طراح ایرانی فردی است که تا به حال خودروهای عجیب و جالبی را طراحی کرده است و جوایزی را نیز دریافت کرده است. یکی از طرح های بسیار جالب او خودروی است که از روی بندپایان الهام گرفته شده است.

 


 


این خودرو که می توان آن را حشره خیابان ها نیز نامید برای رانندگی ایمن و مقرون به صرفه طراحی شده است زیرا راه حرکت آن بر روی زمین با دیگر خودروها متفاوت است و کاملا مانند بند پایان روی زمین سینه خیز می رود.

 

نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: سه شنبه 24 دی 1392برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

سایت کنفرانس

نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: پنج شنبه 5 دی 1392برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

محققان پرتغالی یک محفظه شیشه‌ای طراحی کرده‌اند که امکان تشخیص سرطان در بازدم بیمار را با کمک زنبورهای عسل آموزش دیده فراهم می‌کند.

به گزارش ایسنا، تحقیقات نشان می‌دهد، زنبورهای عسل از حس بویایی قوی برخوردار بوده و عملکرد این حس حتی از بویایی سگها نیز بهتر است.

محققان پرتغالی از توانایی بویایی قوی زنبورعسل برای تشخیص سرطان استفاده کرده‌اند؛ در این روش زنبورهای عسل دوره دیده درون یک محفظه شیشه‌ای قرار داده می شوند که از دو بخش بزرگ و کوچک تشکیل شده است.
 

برای مشاهده متن کامل به ادامه مطلب مراجعه کنید

 


ادامه مطلب
نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: شنبه 9 آذر 1392برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: جمعه 8 آذر 1392برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

گروهی از محققان دانشگاه هاروارد و موزه های سراسر جهان به مدت سه هفته جنگل های جنوب شرقی سورینام (Suriname) را برای کشف انواع موجودات مورد تحقیق و بررسی قرار دادند و در نهایت توانستند اطلاعاتی را در مورد کیفیت آب این جنگلها و 1378 نوع گیاه،مورچه، ماهی، دوزیستان، پرندگان و پستانداران این منطقه به دست بیاورند.

یکی از موجودات تازه کشف شده حشره ای هفت میلی متری و طلایی رنگ است که بدن دراز آن با نقاط نارنجی و راه راه پوشیده شده است. این حشره شاخک هایی شبیه مو دارد که در

 انتهای بدنش قرار گرفته است از این رو این حشره ˈریش بزیˈ نامیده می شود

محققان بر این باورند که این حشره، شکل نابالغ حشره ای به نام نیمف (nymph ) است و احتمالا به یکی از چهار خانواده این حشره یعنی Dictyopharidae ،Nogodinidae ، Lophopidae و یا Tropiduchidae تعلق دارد.

این گونه جدید حشره یکی از 60 گونه ای است که در جریان این کند و کاو کشف شده است.

به گفته محققان تعداد بالای گونه های جدید کشف شده نشان دهنده تنوع زیستی شگفت انگیز این جنگل هاست.

سورینام منطقه ای وسیعی از آمریکای جنوبی است که بیش از 25 درصد از جنگل های حاره ای جهان در آن قرار گرفته است.

نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: جمعه 8 آذر 1392برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

Amsterdam from 13 – 16 July, 2014

محورهای همایش شامل موراد زیر می باشد:

  • Insect genomics
  • Molecular Insect Neuroscience
  • Agricultural Insect Molecular Biology
  • Tropical diseases/vector biology
  • Evolution and Development
  • Molecular regulation of insect behavior
  • Evolutionary biology, systematics, molecular phylogeny
  • Symbiosis

برای ورود به لینک مربوطه کلیک کنید

نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: چهار شنبه 1 آبان 1392برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

دانشمندان موفق به کشف خون مکیده‌ شده توسط حشره‌ای شدند که 46 میلیون سال پیش از بین رفته است.
این محققان از تکنیک جدید برای تعیین ماهیت آخرین غذای این حشره استفاده کردند تا ثابت کنند چنین حشراتی تمامی اوقات از خون تغذیه کرده‌اند و حتی دایناسورها هم طعمه آن بوده‌اند.

پشه کشف‌شده مدت زمانی کوتاه پس از تغذیه در ائوسن میانی تلف شده و خونش از آن زمان تاکنون در سنگ رست به دام افتاده است.

این موجود زمانی مرده که شکل‌گیری سلسله جبال مونتانا و محل دفن آن، تازه به اتمام رسیده بود.

حشره باستانی مزبور به خوبی حفاظت شده زیرا در سنگ رست گرفتار شده است.

برای مشاهده متن کامل به ادامه مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب
نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: شنبه 27 مهر 1392برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

برای مشاهده سایت همایش کلیک کنید

نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: دو شنبه 8 مهر 1392برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

برای دیدن سایت کنگره کلیک کنید

نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: جمعه 5 مهر 1392برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

به گزارش گروه خواندنی های باشگاه خبرنگاران، دیدن لانه پرندگان که در آن ها شاخه های مختلف با دقت به هم متصل شده اند بسیار لذت بخش است زیرا انسان را به فکر فرو می برد و بزرگی خداوند را بیشتر حس می کنیم. پرندگان هرکدام سبک خاص خود را در ساخت خانه دارند.

"تری الکساندر" یک حشره شناس آمریکایی است که سه ماه از زندگی خود را در دورترین نقطه از جنگل های آمازون با کمترین امکانات گذرانده است . او در این مدت به نوع خاصی از حشرات برخورد کرد که لانه های عجیبی می سازند.


 

این حشره شناس عکس هایی از این خانه های عجیب گرفته است . در این تصاویر می توان لانه های عجیبی را مشاهده کرد که به مانند یک منطقه حفاظت شده برای تخم های در حال رشد هستند.

این حشره که همچنان نامی برای آن انتخاب نشده است بر روی پوست درختان تخم گذاری کرده و سپس به دور آن حصارهایی از  جنسی شبیه به تار عنکبوت و کاملا مشابه با فنس هایی که انسان ها استفاده می کنند به دور آن ها می کشد. این حصارها مانع از ورود حشرات ریز به داخل محدوده تخم ها می شود.

تصاویر این لانه ها این روزها در میان بزرگان حشره شناسی دست به دست می شود اما هنوز کسی نمی داند چه موجودی می تواند تا این حد خلاق باشد. مطالعات نشان می دهد این موجود باید یکی از گونه های ناشناخته از عنکبوت باشد.
 
 
 
نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: سه شنبه 19 شهريور 1392برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

محورهاي همايش-----------
معرفی صنعت نوغانداری و توسعه صنایع جانبی
معرفی فرصتهای سرمایه گذاری و اشتغال زایی
ویژگی های اقتصادی و اجتماعی
سیستمهای نوین مدیریت پرورش کرم ابریشم
بازاریابی و بازرگانی محصولات کرم ابریشم
نقش توسعه توتستانها و بهروری بهینه از اراضی شیبدار و پرورش کرم ابریشم
مدیریت توتستانها
 

محورهاي همايش

برگزار كنندگان: مرکز آموزش علمی کاربردی - شهرک صنعتی مینودشت
مهلت ارسال چكيده مقالات:
مهلت ارسال متن كامل مقالات: 5 شهریور 1392
تاريخ برگزاري همايش: 19 شهریور 1392
 

سايت همايش: conferences.minoodashtuast.ir
تلفن تماس دبيرخانه: 09116444340
آدرس دبيرخانه:
محل برگزاري: استان گلستان - شهرستان مینودشت
ایمیل: conferences@minoodashtuast.ir

 

نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: پنج شنبه 27 تير 1392برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 

اگر قصد سفر به مناطق شمالی کشور را دارید؛ حتما مراقب ترشحات سمی حشره ای به نام دراکولا با نام علمی آن «پدروس» باشید و به هنگام حضور در مناطق جنگلی و حاشیه رودخانه ها ، علفزارها و شالیزارها نکات ایمنی و بهداشتی را رعایت کنید.
 این بندپای کوچک که شبیه مورچه است، در هنگام احساس خطر بدون نیش زدن و گاز گرفتن نوعی ترکیب سمی و محرک دردناکی به نام «پدرین» را ترشح می کند که صدماتی را به پوست بدن وارد می سازد.
دراکولا یا سلطان حشرات به رنگ قرمز ، قهوه ای و مشکی و بند بند ، علاقه زیادی به منابع نورهای مصنوعی مانند لامپهای مهتابی دارد و حتی کشتن یا له کردن آن با دست هم باعث انتشار سم بر روی پوست می شود.
پزشکان به همه مردم توصیه کرده اند به هنگام خواب و استراحت از پشه بند و حفاظ توری برای درب ها و نجره ها استفاده کنند و در صورت گزیده شدن توسط این حشره محل سوزش را با آب و صابون و یا الکل سفید شتشو دهند.
نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: دو شنبه 3 تير 1392برچسب:دراکولا,بند, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

 این محصول که Therapik نام دارد، در نگاه اول شبیه گجت های ارزان قیمت و بلااستفاده ای است که در کانال های فروش تلویزیونی تبلیغ شان را می کنند. اما به نظر می رسد که واقعا با یک محصول کاربردی مواجه هستیم. اگر زیاد توسط پشه ها گزیده می شوید، احتمالا از خارش محل نیش پشه به ستوه می آیید. و اینجا است که این گجت عجیب مشکل را حل می کند.

کافی است آن را روشن کنید و چراغ آن را روی محل نیش پشه بگیرید. حدود ۱ دقیقه صبر کنید و بعد از آن متوجه می شوید که خارش نیش پشه ناپدید شده است.

البته این گجت ۱۳ دلاری فقط برای نیش پشه نیست و سازنده اش ادعا می کند که برای انواع نیش موجودات مختلف مانند مورچه، زنبور و حتی عروس دریایی موثر است.
 

وبلاگ گیزمودو هم می گوید وقتی آن را دیدیم به نظرمان چیز مسخره ای آمد که امکان ندارد به درد بخورد. اما زمانی که آن را امتحان کردیم متوجه شدیم این گجت واقعا موثر است و به خوبی خارش محل نیش را برطرف می کند. البته این گجت توسط FDA هم برای بهبود جای نیش حشرات تایید شده است.

اما Therapikچطور کار می کند؟ واقعیت این است که نیش اغلب موجودات نسبت به حرارت حساس است (منظور زهر تزریق شده است که سبب خارش و ناراحتی میشود) این گجت با کمک یک لامپ کوچک حرارت را در دمای مشخصی به محل نیش وارد می کند و در نتیجه سبب تجزیه ساختار زهر می شود و اثر آن را ختثی می کند. به همین خاطر هم خارش از بین می رود و هم التهاب محل گزش.

اما اگر این گجت را نداشته باشیم شما روش دیگری برای خلاصی از خارش نیش پشه پیشنهاد می کنید؟
نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: دو شنبه 3 تير 1392برچسب:پشه, نیش, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

برخی از کارشناسان تغذیه بر این باورند که خوردن حشرات می تواند در آینده ای نه چندان دور وارد رژیم غذایی ما می شود، چرا که این حشرات دارای پروتئین، کلسیم و مواد مدنی مورد نیاز بدن هستند درحال حاضر نقاطی در دنیا وجود دارند که حشرات را هر روز به عنوان یک خوراک لذیذ مصرف می کنند.

به عنوان مثال در مستندی که با عنوان آیا خوردن حشرات دنیا را نشان می دهد، استفان گیت نشان داده است که چنین غذاهای عجیب و غریبی در آینده ای نه چندان دور به یک غذای عادی تبدیل می شود.

درحال حاضر هلندیها در پاسخ به هشدار سازمان ملل نسبت به افزایش قیمت گوشت در نتیجه افزایش جمعیت تحقیقاتی را برای وارد کردن کرم ابریشم و ملخ به غذاهای روز آغاز کرده اند.

استفان گیت مستند سازی که ورود حشرات به غذاهای انسانهای آینده را پیش بینی کرده اظهار داشت که قیمت گوشت گاو و گوسفند درحال افزایش است و یافتن زمینهای کافی برای حیوانات و برطرف کردن نیازهای آنها همواره دشوار تر می شود، حشرات گزینه های سالم، مغذی و گاهی خوشمزه هستند که میزان پروتئین آنها اگر از ماهی یا گوشت بیشتر نباشد با آنها برابری می کند.

جیرجیرکها برای استخوان سازی موثر هستند، خوردن چهار جیرجیرک معادل یک لیوان شیر است

کرمها برای رشد ماهیچه مفید هستند، میزان پروتئین کرم سه برابر گوشت گاو است

خوردن مورچه ها برای لاغری موثر است چرا که مورچه ها سرشار از پروتئین بوده و میزان چربی آنها کم است

وی افزود: برخی از حشرات به ویژه هنگامی که در مرحله کرمی هستند سرشار از چربی ها و درصد قابل توجهی از آمیو اسیدها و ویتامینها و مواد معدنی ضروری است.

اگر بخواهیم این فهرست از مزیتها را طولانی تر هم کنیم باید به این نکته اشاره کنیم که حشرات جای کمی می گیرند و نسبت به احشام آلودگی کمتری دارند.

پاتریک دارست جنگلبان ارشد سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل مطالعاتی در سراسر دنیا برای استفاده از حشرات به عنوان یک منبع غذایی انجام داده است.

وی اظهار داشت: جامعه غربی تمایل دارد که حشرات را کثیف بداند اما مزایای غذایی این حشرات بسیار هستند، برای مثال، جیرجیرکها سرشار از آهن، روی و کلسیم هستند.

دارست تصدیق کرد که ترغیب مردم برای روی آوردن به خوردن حشرات بسیار دشوار است. برای مثال سوشی امروز وارد منو غذایی بسیاری از غربی ها شده است، درحالی که تا 20 سال پیش این غذای شرق آسیا به هیچ وجه در غرب شناخته شده نبود.

مسئله اصلی این است که انسانها هزاران سال است که حشرات تغذیه می کنند، تخمین زده شده است که بیش از 2 هزار گونه حشره در جهان به عنوان منبع غذایی انسان وجود دارد که این فهرست از زنبورهای عسل و عنکبوت تا جیرجیرک گسترده شده است.

کلید واژه های مطلب:
مغذی
|
مواد غذایی
|
حشرات
|
نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: سه شنبه 3 خرداد 1392برچسب:منوهای آینده غذا, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب
نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: دو شنبه 23 ارديبهشت 1392برچسب:دانلود خبرنامه انجمن حشره شناسی , شماره 47, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

این گونه تازه کشف‌شده توسط جان نویس، کارشناس موزه تاریخ‌طبیعی لندن در کاستاریکا کشف شده و تنها 250 میکرومتر (0.25 میلی‌متر) درازا دارد که 2.5 برابر ضخامت تارموی انسان است.

نام علمی این حشره با نام علمی Tinkerbella nana است. بال‌های عجیب‌وغریب و کوچک این حشره تزئینی نیستند و مگس ریزاندام به کمک آن‌ها می‌تواند به راحتی پرواز کند. احتمالا مقدار اندک سطح این بال‌ها باعث کاهش اغتششاش و نیروی مقاومت هوا روی بال‌ها می‌شود. جزئیات این کشف را می‏توانید در اینجا ملاحظه کنید.
 

نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: جمعه 13 ارديبهشت 1392برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

این فسیل 7 سانتیمتری نشان می دهد که حشرات بسیاری پیش از آنچه که تصور می شده از مغزهای پیچیده ای برخوردار شدند و این فسیل می تواند درک ما را از تکامل آنها کامل تر کند

دانشمندان مغز فسیل شده یک حشره 500 میلیون ساله را که قدیمی‌ترین در نوع خود محسوب می‌شود را کشف کرده‌اند و امیدوارند که از طریق آن به درک تکامل حشرات برسند.کارشناسان با استقبال از چنین کشفی اظهار داشتند که این فسیل 7 سانتیمتری نشان می دهد که مغز پیچیده تر حشرات بسیار زودتر از آنچه که قبلا تصور می شد شکل گرفته است.

این گونه که از استان یانان چین کشف شده ارتباط از دست رفته ای که در تکامل تاریخ تکامل جانوران مفصل دار، نیاکان باستانی سخت پوستانی چون خرچنگ، عنکبوت و حشرات وجود داشته است را فراهم می کند.

نیکولاس استراسفلد زیست عصب شناس دانشگاه آریزونا اظهار داشت: هیچ کس انتظار نداشت که یک چنین مغز پیشرفته ای با این قدمت در میان حیوانات چند سلولی مشاهده شود.

این فسیل در دوره کامبرین حدود 520 سال پیش در گل سنگها فسیل شده است و متعلق به گونه Fuxianhuia protensa است که از اجداد باستانی جانوران مفصل دار محسوب می شود که امروز منقرض شده اند.

دوره کامبرین حدود 542 میلیون سال پیش آغاز شده و تا حدوداً 488.3  میلیون سال پیش ادامه داشته ‌است.

این گونه قدیمی ترین گونه در نوع خود است که از یک مغز پیشرفته و یک بدن ابتدایی برخوردار است.

این کشف که در مجله نیچر منتشر شده نشان می دهد که مغز حشرات از یک دوره ساختار پیچیده به ساختار ساده تری رسیده است، یعنی درست برخلاف آنچه که تصور می شود.

نتایج این اکتشاف انقلابی در رابطه با تحول تکامل حشراتی است که امروز مشاهده می کنیم. تاکنون دانشمندانی که درباره تکامل حشرات تحقیق می کردند به دو دسته تقسیم شده بودند.

یک گروه اعتقاد دارند که حشرات از همان اجداد خود تکامل یافته و موجب تشکیل گروه سخت پوستان شده اند، درحالی که گروه دیگر اظهار می دارند که حشرات از نسل یک گروه از سخت پوستان هستند که آب شش پایان نامیده می شود، گروهی که می توان میگو را در آن قرار داد.

نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: پنج شنبه 24 اسفند 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

محورهاي همايش
تاکسونومی
کنه شناسی پزشکی و کنه های دام و طیور
بیولوژی،اکولوژی و رفتارشناسی
کنترل بیولوژیک
فیزیولوژی و سم شناسی

مقالات دریافتی و ارائه به زبان انگلیسی خواهد بود.
 
محورهاي همايش
برگزار كنندگان: انجمن کنه شناسی ایران
گروه گیاهپزشکی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران
مهلت ارسال چكيده مقالات:
مهلت ارسال متن كامل مقالات:
تاريخ برگزاري همايش: 7 الی 9 شهریور 1392
 

سايت همايش: acarology.ir
تلفن تماس دبيرخانه: --
آدرس دبيرخانه:
محل برگزاري: پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران
ایمیل: ipca@acarology.ir

نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: شنبه 19 اسفند 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

پروفسور ایرانی دانشگاه میشیگان با ارایه فناوری جدیدی قصد دارد از حشرات در ماموریت‌های تجسس، امداد و نجات در زمان وقوع بلایای طبیعی از قبیل زمین‌لرزه یا سیل استفاده کند.

 قرار است در این فناوری دوربین‌ها و میکروفن‌هایی بسیار کوچک بر پشت سوسک‌ها نصب شوند تا این حشرات بتوانند به نیروهای امداد در یافتن قربانیان بلایای طبیعی که در زیر آوارها به دام افتاده‌اند، کمک کنند.
"خلیل نجفی" دانشمند دانشگاه میشیگان که در حال تکمیل و ارایه این فناوری جدید است، می‌گوید انرژی حرکتی خود این حشرات به عنوان باتری برای تامین انرژی تجهیزات ارتباطاتی که بر روی بدن آنها نصب شده، استفاده خواهد شد.
بدین شکل می‌توان این سوسک‌های هیبریدی را در میان ساختمان‌های فروپاشیده یا دیگر مناطقی که حضور انسان در آن می‌تواند خطرناک باشد رها کرده و از آنها برای یافتن بازماندگان حوادث مختلف استفاده کرد.
به گفته نجفی با کمک تکنیک جذب انرژی از حرکات بدن حشره می‌توان انرژی مورد نیاز دوربین‌ها، میکروفن‌ها و دیگر حسگرها و تجهیزات ارتباطاتی که یک حشره می‌تواند در یک کوله پشتی کوچک به همراه خود حمل کند را تامین کرد.
فناوری حشره هیبریدی توسط تیمی از مهندسان الکتریک و رایانه از دانشکاه میشیگان به سرپرستی نجفی طراحی شده است. تیم نجفی تاکنون موفق به ساخت ابزاری شده که می‌تواند از حرکت بال‌های سوسک سبز "ژوئن" در هنگام پرواز انرژی تولید کند.
با قرار گرفتن ژنراتورهای مینیاتوری بر روی هر یک از بال‌های این سوسک، نجفی و تیمش انتظار دارند انرژی کافی برای تامین نیروی دوربین و میکروفن نصب شده بر روی بدن سوسک تامین شود تا حشره بتواند با کمک این تجهیزات در شرایط دشوار و نامساعد اطلاعات محیطی جمع‌آوری کند.
نجفی می‌گوید یکی از محدودیت‌ها در ساخت و توسعه ریزنقلیه‌های هوایی یا MAVs محدودیت در وزن و حجم تجهیزاتی است که به همراه خواهند داشت زیرا قدرت تامین انرژی در این ابزار محدود خواهد شد.
به گفته نجفی نمونه نهایی این فناوری بر روی بدن سوسک‌های زنده نصب شده و سال آینده در پروازی کنترل نشده مورد آزمایش قرار خواهد گرفت

سوسک‌ها عضو نیروی امداد می‌شوند!
نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: چهار شنبه 9 اسفند 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

باکتری که بر روی موبایلتان زندگی می‌کند


دانشجویان میکروبیولوژی با کشت دادن نوعی باکتری که بر روی اسمارت‌فون‌ها پیدا کرده‌اند،‌ تلاش کرده‌اند چهره آلودگی نامرئی که هرروزه افراد آن را بارها لمس می‌کنند را به نمایش بگذارند.

بر اساس گزارش فاکس نیوز، این دانشجویان نوعی باکتری که از روی یک اسمارت‌فون پیدا کرده‌بودند را به مدت سه روز در آزمایشگاه کشت دادند تا شدت زشتی آلودگی که هرروزه انسان‌ها با خود حمل می‌کنند را آشکارا به نمایش بگذارند.

به گفته سایمون پارک یکی از محققان این پروژه،‌ظاهرا موبایل تنها شماره‌های تلفن را به خاطر نمی‌سپارد، بلکه تاریخچه‌ای از تماسهای فیزیکی و شخصی از قبیل تماس دیگر افراد، تماس با خاک و دیگر موارد را نیز به خاطر می‌سپارد.

باکتری

باوجود اینکه اکثر باکتری‌های موجود بر روی اسمارت‌فونها بی‌خطر هستند؛‌ انواع بسیار ترسناکی از باکتری‌ها نیز بر روی گوشی‌های موبایل پیدا می‌شوند که می‌توانند منجر به ابتلا به سینوزیت،‌مسمومیت و یا عوارض پوستی شوند.

نکته بدتر این است که همه‌جای اسمارت‌فونها می‌توان باکتری‌ها را پیدا کرد،‌اما در گوشی‌هایی که صفحه کلید دارند، باکتری‌ها تنها در بخش صفحه کلید تجمع می‌کنند. محققان بریتانیایی پیش از این دریافته بودند که میزان باکتری‌های موجود بر روی اسمارت‌فونها 18 برابر بیشتر از دستگیره سیفون دستشویی است.

نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: چهار شنبه 9 اسفند 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

معرفی کتاب "هزار نکته از آفات گیاهی"

کتاب هزار نکته از آفات گیاهی به قلم دوست بسیار عزیزم  علی درویش زاده (مدیریت وب سایت حشرات از منظر گیاهپزشکی) در بیش از 160 صفحه نوشته شده است. این کتاب با تاثیر از تست های کنکور ادوار گذشته و همچنین کتاب ها و جزوات اساتید برتر دانشگاه های برتر ایران در 20 فصل تهیه و تنظیم گردیده است.

این کتاب منبع مناسبی برای دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی محسوب می شود.

کاردانی به کارشناسی

کارشناسی به کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد به دکترا


نشانی مرکز پخش:
تهران، میدان انقلاب، خیابان وحید نظری بین خیابان دانشگاه و خیابان فخر رازی، پلاک 65، ساختمان سادات، طبفه 7، واحد 16، انتشارات داد و دانش
 

تلفن:
021-66414562
021-66467252
نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: سه شنبه 8 اسفند 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

فرار از سختی ها و غالب شدن به تمامی مشکلات کار هر انسان و یا موجودی نیست و بالاخره هر کدام نقظه ضعف های خود را دارند اما در این میان برخی موجودات بسیار جان سخت هستند.

بسیاری می گویند سوسک ها می توانند حتی از حملات هسته ای نیز جان سالم به در ببرند اما موجودی در دنیا وجود دارد که حتی از سوسک نیز جان سخت تر است و شاید تا به حال هیچ چیز از آن نشنیده باشید."Tardigrades" که البته به نام خرس آبی نیز شناخته می شود یکی از شگفت انگیزترین موجودات روی زمین است. این موجودات می توانند در سخت ترین شرایط زنده بمانند و به نام "بزرگترین بازمانده طبیعت" شناخته می شود.

نزدیک به ۹۰۰ گونه از این موجودات در طبیعت حضور دارند که می توانند از شرایطی مانند: یخ زدن، تبخیر شدن، تشعشعات هسته ای و ... جان سالم به در برند و همچنین میانگین سن آن ها ۲۰۰ سال است.


آن ها بسیار کوچک و در حد ۱ میلی متر اندازه دارند و در بسیاری از نقاط دنیا از اعماق اقیانوس ها تا بالاترین نقطه کوه ها وجود دارند. این موجودات اگر در کنار هم قرار بگیرند می توانند دنیا را نابود کنند و چیزی حریف آن ها نیست.

نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: سه شنبه 1 اسفند 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

چهارمین همایش بین المللی علم حشرات (هند)

 

The 4th International Congress on Insect Science

will be held February 14-17, 2013 in Bangalore, India.
The University of Agricultural Sciences (UAS), Bangalore is a reputed Agricultural University hosting the 4th International Congress on Insect Science at Bangalore, India.It is one of the  top five best Agricultural Universities .
 
نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: دو شنبه 30 بهمن 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب
نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: دو شنبه 30 بهمن 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

دومین کنگره بین المللی کنه شناسی ایران توسط انجمن کنه شناسی ایران برگزار می شود. مکان برگزاری پردیس کشاورزی دانشگاه تهران (کرج) می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت انجمن کنه شناسی ایران مراجعه فرمایید.


http://www.acarology.ir

 


 

نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: دو شنبه 30 بهمن 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀


معرفی علوم و فناوریهای نوین در حشره شناسی

طرح های آماری تاگوچی و سطح پاسخ

تکنیک های عکاسی ماکرو از حشرات

خلاقیت و نوآوری ساختار یافته

مدل سازی ریاضی

شبکه های عصبی

پردازش تصویر

بیوانفورماتیک

داده کاوی

 

محورهاي همايش
برگزار كنندگان:آزمايشگاه محاسبات زيستي
آزمايشگاه مرجع
سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران
مهلت ارسال چكيده مقالات: فراخوان مقاله ندارد
مهلت ارسال متن كامل مقالات:
تاريخ برگزاري همايش: 22-23 ارديبهشت 1392
 
سايت همايش: lbnc.irost.org
تلفن تماس دبيرخانه: 56276638(2336)
آدرس دبيرخانه: تهران - جاده شهريار - فرعي حسن آباد- سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران- آزمايشگاه مرجع - آزمايشگاه محاسبات زيستي
محل برگزاري: تهران - سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران
ایمیل: lbnc@irost.ir
نویسنده: دکتر آیدین زیبایی و دکتر رقیه حبیبی ׀ تاریخ: دو شنبه 30 بهمن 1391برچسب:, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

صفحه قبل 1 2 3 4 5 ... 10 صفحه بعد

CopyRight| 2009 , plant-protection-science.LoxBlog.Com , All Rights Reserved
Powered By LoxBlog.Com | Template By:
NazTarin.Com